Grand Rapids won the 2023 MNGWL Region 8 Wrestling Qualifier on Saturday with 183.5 points. Second place went to Detroit Lakes with 131 and DGF was third with 128.5. Other area teams competing were Wadena-Deer Creek (95.5), Bertha-Hewitt/Verndale (89), Fergus Falls (85.5), Frazee-Vergas (78), Barnesville (71), Perham (59), Pelican Rapids (35) and United Clay Becker (34).
Dawson Hoban (1-2) placed 7th and scored 4.0 team points.
Dawsen Johnson (1-2) place is unknown and scored 4.0 team points.
Zander Deutsch (1-3) placed 6th and scored 5.0 team points.
TJ Fuller (3-0) placed 1st and scored 25.0 team points.
Jaden Argall (1-3) placed 6th and scored 7.0 team points.
Larson Caden (3-1) placed 2nd and scored 18.5 team points.
Ben Thureen (2-2) placed 4th and scored 16.0 team points.
Leif Delorme (4-2) placed 5th and scored 17.0 team points.
Lucus Breckenridge (2-2) placed 4th and scored 14.0 team points.
Cole Julin (3-1) placed 3rd and scored 18.0 team points.
Adam Grabow (18-10) placed 3rd and scored 15.0 team points.
Mason Hoffman (29-3) placed 1st and scored 23.0 team points.
Merrick Hoffman (20-5) placed 1st and scored 28.0 team points.
Colby Schlosser (10-10) placed 5th and scored 11.0 team points.
Gage Barthel (17-8) placed 7th and scored 6.0 team points.
Tristan Hubbling (4-18) place is unknown and scored 0.0 team points.
Wyatt Black (2-29) placed 7th and scored 2.0 team points.
David Veronen (9-26) place is unknown and scored 4.0 team points.
Carson Sanford (3-26) place is unknown and scored 0.0 team points.
Liam Hamm (13-17) placed 3rd and scored 21.0 team points.
Blake Sonnenberg (10-19) placed 7th and scored 9.0 team points.
Joey Heisler (12-14) placed 7th and scored 2.0 team points.
Jack Graham (14-7) placed 2nd and scored 20.0 team points.
Tanner Moe (15-2) placed 1st and scored 26.0 team points.
Jackson Kugler (6-14) place is unknown and scored 4.0 team points.
Thomas Ritter (0-11) placed 8th and scored 1.0 team points.
James Ritter (7-15) placed 7th and scored 4.0 team points.
Chevy Harron (8-28) place is unknown and scored 0.0 team points.
Corey Fromuth (3-10) place is unknown and scored 0.0 team points.
Carsen Ziese (15-10) placed 3rd and scored 19.0 team points.
Brody Wacker (28-12) placed 3rd and scored 14.0 team points.
John Steeke (19-13) placed 4th and scored 14.0 team points.
Braysen Salo (16-17) placed 8th and scored 3.0 team points.
Sam Strom (4-10) place is unknown and scored 0.0 team points.
Tristin Strom (3-7) place is unknown and scored 0.0 team points.
Braeden Lessard (9-14) placed 8th and scored 5.0 team points.
Marshall Kratzke (3-7) placed 6th and scored 10.0 team points.
Ryan Francis (15-9) placed 3rd and scored 19.0 team points.
Dawson Kratzke (5-11) placed 8th.
Noah Stroeing (12-17) placed 6th and scored 7.0 team points.
Logan Seelhammer (11-6) placed 3rd and scored 19.5 team points.
Wyatt Eggert (5-18) place is unknown and scored 0.0 team points.
Gage Mallak (7-13) placed 6th and scored 7.0 team points.
Hudson Schultz (12-10) place is unknown and scored 3.0 team points.
James Seelhammer (8-6) placed 6th and scored 11.0 team points.
Gideon Pinnella (15-12) place is unknown and scored 2.0 team points.
Jaydyn Kenney (13-7) placed 4th and scored 12.0 team points.
Kylan Benning (12-17) placed 5th and scored 13.0 team points.
Mitchell Schmitz (12-17) placed 8th and scored 1.0 team points.
Riley Plautz (3-12) placed 7th and scored 4.0 team points.
Ettore Pinnella (9-5) placed 6th and scored 10.0 team points.
Dinico Polan (5-24) placed 8th and scored 5.0 team points.
Jayden Nelson (6-11) placed 8th and scored 1.0 team points.
Levi Budke (12-8) placed 7th and scored 3.0 team points.
Jack Brunn (2-19) placed 5th and scored 11.0 team points.
Evan Mohagen (3-15) placed 8th and scored 1.0 team points.
Jacob Fronning (8-20) place is unknown and scored 2.0 team points.
Evan Lien (6-8) place is unknown and scored 3.0 team points.
Blake Roberts (16-12) placed 5th and scored 15.0 team points.
Caleb Fronning (21-8) placed 2nd and scored 23.5 team points.
Kenneth Vogel (7-13) place is unknown and scored 0.0 team points.
Nolan Field (6-10) placed 4th and scored 14.0 team points.
Max Brunn (8-5) placed 5th and scored 13.0 team points.
Chase Hauck (9-8) placed 4th and scored 20.0 team points.
Jaron Poepping (5-9) placed 6th and scored 3.0 team points.
Brock Grabow (8-11) placed 6th and scored 11.0 team points.
Tate Pauna (8-9) placed 4th and scored 10.0 team points.
Henry Rotz (1-10) place is unknown and scored 0.0 team points.
Collin Grommesh (0-9) place is unknown and scored 0.0 team points.
Brycen Christopherson (2-9) place is unknown and scored 0.0 team points.
Logan Condon (2-4) place is unknown and scored 0.0 team points.
Cameron Halverson (21-7) placed 1st and scored 27.0 team points.
Isaac Bergren (13-18) placed 2nd and scored 20.0 team points.
Aiden Checco de Souza (8-6) place is unknown and scored 0.0 team points.
Yovani Abarca (10-6) placed 7th and scored 4.0 team points.
Calvin Norton (12-18) placed 5th and scored 11.0 team points.