Wadena-Deer Creek hosted their Early Bird Track and Field Meet on Thursday with the Wolverines winning the girls’ competition with 103 points. Bertha-Hewitt/Verndale was second with 86, Long Prairie-Grey Eagle was third with 61 and Upsala/Swanville finished fourth with 18.
Here are the individual results for Wadena-Deer Creek, by event.
100 Meter Dash – 5. Lydia Oldakowski 14.58, 8. Ellie Hale 14.75, 10. Jenna Domier 14.91, 12. Emma Schmitz 15.24, 17. Kimmora Simmons 16.02, 18. Madison Buchanan 16.53
200 Meter Dash – 3. Kylee Collins 30.17, 4. Addyson Gravelle 30.60, 5. Britta Sweeney 30.78, 8. Jenna Domier 31.83, 12.Kaylee berg 33.01, 13. Ellie Hale 33.04
400 Meter Dash – 2. Emma Schmitz 1:14.31, 4. Leah Osberg 1:15.39, 6. Kaylee Berg 1:17.52, 9. Joanna Aho 1:23.37, 11. Madison Buchanan 1:29.66
800 Meter Run – 1. Amber Collins 2:48.21, 2. Johanna Brunsberg 2:49.00, 6. Leah Osberg 3:04.00, 13.Macey Goeden 3:33.00
1600 Meter Run – 3. Emma Mehl 6:50.00, 6. Macey Goeden 7:25.00
3200 Meter Run – 2. Emma Ries 14:55.00
100 Meter Hurdles – 2. Madison Packer 19.08, 3. Kelanie Oldakowski 19.31, 7. Charli Snyder 20.78, 8. Emily Mitchell 20.97, 11. Megan Hamelau 21.81
300 Meter Hurdles – 2. MadisonPacker 55.94, 6. Emily Mitchell 1:00.82, 8. Kelanie Oldakowski 1:01.09, 9. Charli Snyder 1:02.41, 10. Megan Hamelau 1:07.59
4x100 Meter Relay – 1. 56.99
4x200 Meter Relay – 2. 2:00.64
4x400 Meter Relay – 1. 4:43.70
4x800 Meter Relay – 1. 11:10.72
High Jump – 1. Isabella Larson 4-04.00, 4. Amber Collins 4-04.00, 8. Megan Hamelau 3-08.00
Pole Vault – 1. Isabella Larson 7-06.00, 2. Kylee Collins 7-06.00, 3. Jenna Domier 5-06.00, 4. Britta Sweeney 5-00.00
Long Jump – 2. Madison Packer 13-06.00, 5. Emma Schmitz 11-08.00, 10. Charli Snyder 10-01.75
Triple Jump – 4. Addyson Gravelle 27-05.50
Shot Put – 3. Lauryn Gravelle 27-10.00, 4. Ellie Hale 26-01.00, 9. Paige Self 21-11.50
Discus - 2. Lauryn Gravelle 91-10, 4. Paige Self 65-04, 8. Ellie Hale 53-03, 9. Ryann Schmidt 53-02
Here are the individual results for Bertha-Hewitt Verndale by event.
100 Meter Dash – 1. Kendra Captain 13.85, 9. Aubrey Hess 14.84, 11. Julia Allen 14.99, 14. Mia Shaw 15.47, 20. Brooklyn McCoulloch 16.96
200 Meter Dash – 1. Tess Jones 28.74, 7. Kendra Captain 31.53, 9. Aubrey Hess 32.05, 10. Julia Allen 32.71, 14. Alayna Barthel 33.14, 16. Mia Shaw 35.67
400 Meter Dash – 3. Michaela Barthel 1:15.07, 7. Julia Allen 1:19.96, 8. Mia Shaw 1:20.72
800 Meter Run – 4. Madison Hoihjelle 2:59.00, 5. Mia Arroyo 3:00.00, 10. Elizabeth Hubbard 3:10.65, 11. Cheyenne Dean 3:19.00, 12. Sara Mensinger 3:24.00
1600 Meter Run – 4. Taylor Lloyd 7:04.00
100 Meter Hurdles – 1. Michaela Barthel 18.34, 9. Ashley Warren 21.24, 10. Alayna Barthel 21.41
300 Meter Hurdles – 1. Kaylee Baker 54.56, 5. Ashley Warren 1:0.42, 7. Alayna Barthel 1:00.85
4x100 Meter Relay – 2. 57.98
4x200 Meter Relay – 1. 2:00.62
4x400 Meter Relay – 2. 4:47.46
4x800 Meter Relay – 2. 11:49.34
High Jump – 3. Olivia Stanley 4-04.00, 5. Ashley Warren 4-02.00, 7. Taylor Lloyd 4-00.00
Long Jump – 1. Tess Jones 14-03.50, 4. Kendra Captain 13-01.00, 6. Aubrey Hess 11-04.00, 7. Julia Allen 11-03.25
Triple Jump – 3. Kaliyah Brownlow 27-08.00, 5. Kaylee Baker 27-02.50, 7. Madison Hoihjelle 25-10.00, 9. Michaela Barthel 24-04.25
Shot Put – 1. Kaliyah Brownlow 31-01.50, 2. Dreamer Saltzman 28-02.00, 11. Cheyenne Dean 19-05.00, 12. Katie Bettis 17-10.50
Discus – 1. Kaliyah Brownlow 92-01.50, 3. Dreamer Saltzman 90-03, 11. Katie Bettis 51-09, 12. Cheyenne Dean 46-00