Wadena-Deer Creek hosted their Early Bird Track and Field Meet on Thursday with the Wolverines winning both the boys’ competition with 100 points. Bertha-Hewitt/Verndale was second with 64, Long Prairie-Grey Eagle was third with 58 and Upsala/Swanville finished fourth with 36.
Here are the individual results for Wadena-Deer Creek, by event.
100 Meter Dash – 2. D’Andre Hammond 11.80, 4. Kaden Peterson 12.31, 5. Nick Briggs 12.50, 10. Tayton Lehmann 13.17, 15. Isaac Heppner 14.58, 16. Trevinl Kern 15.26
200 Meter Dash – 3. Nick Briggs 26.34, 6. Tayton Lehmann 28.70, 9. Trevinl Kern 30.89
400 Meter Dash – 2. Charlie Bushilnger 1:00.16, 3. MJ Lunde 1:00.98, 7. Isaac Heppner 1:13.52
800 Meter Run – 5. Grant Nelson 2:51.00, 6. Eric Malone 2:52.00
1600 Meter Run – 3. Lane Hoefs 5:35.00
110 Meter Hurdles – 2. Cole Dunker 18.19, 4. Noah Johnson 20.50
300 Meter Hurdles – 1. Cole Dunker 45.22
4x100 Meter Relay – 1. 48.71
4x200 Meter Relay – 1. 1:44.29
4x400 Meter Relay – 1. 4:04.25
4x800 Meter Relay – 2. 10:14.63
High Jump – 1. Aidan Larson 5-08.00
Pole Vault – 1. Charlie Bushilnger 11-06.00, 2. Brady Domier 11-00.00
Long Jump – 1. Cole Dunker 18-05.00, 2. D’Andres Hammond 17-06.50, 6. Nick Briggs 13-05.00, 7. Trevinl Kern 12-09.50
Triple Jump – 1. Aidan Larson 39-11.75, 2. Charlie Bushilnger 37-07.50, 3. MJ Lunde 36-06.50
Shot Put – 1. Koby Endres 35-04.25, 8. Kaden Peterson 28-03.00, 10. Dylan Wirth 27-01.00, 14. Mikael Briggs 22-07.50
Discus
6. Koby Endres 88-00, 13. Mikael Briggs 60-07, 14. Dylan Wirth 57-01.50
Here are the individual results for Bertha-Hewitt Verndale by event.
100 Meter Dash – 1. Aidan Bryniaraki 11.48, 11. Kole Dampha 13.27
200 Meter Dash – 1. Aidan Bryniaraki 23.84, 4. Tyce Russell 26.92, 5. Kole Dampha 28.53
400 Meter Dash – 1. Aidan Bryniaraki 55.89
800 Meter Run – 2. Zach Baumganther 2:31.00, 4. Chris Blashack 2:33.00
1600 Meter Run – 2. Preston Miller 5:24.00, 4. Isaac Blashack 5:39.00, 5. Chris Blashack 5:40.00
3200 Meter Run – 1. Brady Rach 11:20.00
300 Meter Hurdles – 4. Tyce Russell 51.51
4x100 Meter Relay – 3. 51.45
4x400 Meter Relay – 3. 4:16.11
4x800 Meter Relay – 1. 9:51.96
High Jump – 2. Preston Miller 4-10.00, 3. Brady Rach 4-10.00
Triple Jump – 4. Tyce Russell 34-10.50, 6. Zach Baumganther 32-10.25
Shot Put – 5. Wayne Ball 29-06.75, 12. Trenton Londo 24-11.00
Discus – 4. Michael Uselman 92-04, 11. Wayne Ball 69-09, 12. Trenton Londo 62-06