skip navigation

McCleary and Rustad Set New School Records as Perham Boys and Girls Win Home Invitational

By Craig Olson, 05/13/22, 11:15PM CDT

Share

Perham’s Jacob McCleary set a new School Record in the 800 meter run at the Perham Invitational on Thursday.  His time of 1:53.21 also qualifies for Nationals and is the fastest time in the state so far this year.  The previous record holder was David Krueger (1:55.28) in 2004.  Lauryn Rustad also set the school record in the 100 meter hurdles (16.15) for the second time this week.

Boys Team Results
1. Perham 184, 2. Pelican Rapids 165, 3. Ottertail Central 68, 4. Frazee 61, 5. New York Mills 11

Boys Individual Results by event:
4x800 Meter Relay
1. Ottertail Central 9:08.50, 2. Pelican Rapids 9:42.40

110 Meter Hurdles
1. Nathan Johannsen (FRA)16.70, 2. Anthony Checco de Souza (PR) 19.13, 3. Jovani Vazquez (PER) 20.44, 4. UNKNOWN (UN) 20.84, 5. Will Baker (PER) 20.87, 6. Jaylon Hornbaker (PER) 21.54

100 Meter Dash
1. Tyrus Coudron (PER) 11.81, 2. Noah Thompson (PER) 12.31, 3. Hunter Lyman (FRA) 12.37, 4. Yahir Diaz (PR) 12.42, 5. Skylure Lehman (FRA) 12.46, 6. Eddie Sanchez (PR) 12.68

4x200 Meter Relay
1. Perham 1:41.44, 2. Pelican Rapids 1:49.74

1600 Meter Run
1. Carter Flatau (PER) 4:54.90, 2. Dylan Guck (PER) 5:01.48, 3. Henry Mathiason (PER) 5:04.93, 4. Peter Newark (OTC) 5:09.25, 5. Jonas Hegemesiter (OTC) 5:23.57, 6. Brody Evenson (PER) 5:28.75

4x100 Meter Relay
1. Perham 47.57, 2. Pelican Rapids 52.12, 3. Frazee 52.17, 4. Ottertail Central 59.50

400 Meter Dash
1. Caden Meek (OTC) 57.37, 2. Sam Moe (PR) 57.50, 3. Jonas Hegemesiter (OTC) 58.13, 4. Aiden Heggem (OTC) 1:00.08, 5. Jaxon Rich (OTC) 1:00.71, 6. Jonny Ramos (PER) 1:02.42

300 Meter Hurdles
1. Anthony Checco de Souza (PR) 45.78, 2. Tristan Landberg (PR) 45.88, 3. Jaylon Hornbaker (PER) 51.88, 4. Nathan Rustad (PER) 55.12, 5. Will Baker (PER) 56.27

800 Meter Run
1. Jacob McCleary (PER) 1:53.21, 2. Nathan Johannsen (FRA) 2:02.36, 3. Bjorn Anderson (PER) 2:05.12, 4. Blake Swenson (PER) 2:05.68, 5. Isaac Scherfenberg (OTC) 2:12.28, 6. Caden Doll (PER) 2:12.98

200 Meter Dash
1. Sebastian Centeno (PR) 23.84, 2. Dayton Koetke (PER) 24.37, 3. Anthony Hernandez (PR) 25.63, 4. Henry Mathiason (PER) 26.40, 5. Jayden Bormann (PER0 26.70, 6. Carter Flatau (PER) 27.06

3200 Meter Run
1. Caden Storm (NYM) 14:46.53

4x400 Meter Relay
1. Frazee 3:48.60, 2. Perham 3:58.06

Long Jump
1. Brayden Ecker (PR) 18-02.00, 2. Hunter Williams (PR) 16-08.00, 3. Max Mekalson (OTC) 15-07.00, 4. Jayden Keeping (FRA) 15-01.00, 5. Aiden Heggem (OTC) 14-10.00, 6. Elijah Geiser (NYM) 14-01.50

Triple Jump
1. Brayden Ecker (PR) 38-02.50, 2. Josh Mellama (FRA) 35-03.00, 3. Enrique Rodriguez (PR) 33-07.00, 4. Jesus Moreno (PR) 33-05.50, 5. Aiden Heggem (OTC) 33-05.00, 6. Isaiah Lehmann (PER) 33-03.00

Discus
1. Connor Kostynick (PER0 147-07, 2. Nick Haugrud (PR) 139-11, 3. Justin Jacobson (PR) 126-05, 4. Kale Rich (OTC) 101-09, 5. Hunter Lyman (FRA) 94-06, 6. Teagan Bennett (PER) 92-07

Shot Put
1. Connor Kostynick (PER) 44-11.00, 2. Nick Haugrud (PR) 44-08.50, 3. Justin Jacobson (PR) 43-02.00, 4. Teagan Bennett (PER) 39-04.50, 5. Gordy Enyart (PER) 37-06.50, 6. Ian Cottrell (FRA) 37-02.00

High Jump
1. Brayden Ecker (PR) 6-02.00, 2. Jaxon Rich (OTC) 5-04.00, 3. Sam Dale (PER) 5-02.00, 4. Charlie Larson (PR) 5-02.00, 5. Will Baker (PER) 5-00.00

Pole Vault
1. Aiden Kennedy (PER) 11-00.00, 2. Noah Novotny (PER) 11-00.00, 3. Carter Johnson (PR) 10-00.00, 4. Brady Crabtree (FRA) 10-00.00, 5. Jonas Hegemesiter (OTC) 9-06.00, 6. Noah Thompson (PER) 9-00.00

Girls Team Results
1. Perham 175, 2. Frazee 115, 3. Pelican Rapids 90, 4. Ottertail Central 79, 5. New York Mills 62

Girls Individual Results by event:
4x800 Meter Relay
1. Frazee 11:20.02, 2. New York Mills 11:39.10

100 Meter Hurdles
1. Lauryn Rustad (PER) 16.15, 2. Rylee Moore (FRA) 16.20, 3. Ally Hart (OTC) 16.80, 4. Tori Stephenson (PR) 17.59, 5. Olivia Rosenthal (PER) 18.27, 6. Lily Aakre (PER) 18.84

100 Meter Dash
1. Hailey Selly (FRA) 13.59, 2. Jayden Sonnenberg (FRA) 13.64, 3. Ashley Kassa (NYM) 13.73, 4. Katherin Garcia (NYM) 13.90, 5. Chesney Esser (PER) 14.02, 6. Erika Heibel (OTC) 14.03

4x200 Meter Relay
1. Frazee 1:51.72, 2. Pelican Rapids 1:51.99, 3. OttertaiL Central 1:54.12, 4. Perham 1:56.13

1600 Meter Run
1. Leelou Novotny (PER) 5:52.50, 2. Quincy Anderson (PER) 5:52.58, 3. Caidyn Breid (PER) 6:02.39, 4. Aspen Rhode (PER) 6:03.08, 5. Nora Froslee (OTC) 6:14.28, 6. Mia Lung (PER) 6:14.33

4x100 Meter Relay
1. Perham 55.38, 2. New York Mills 55.55, 3. Frazee 55.56, 4. Pelican Rapids 58.56, 5. Ottertail Central 59.49

400 Meter Dash
1. Jada Goeson (NYM) 1:04.76, 2. Olivia Kleinschmidt (PR) 1:05.74, 3. Chesney Esser (PER) 1:07.02, 4. Trinity Covington (PER) 1:08.62, 5. Haven Fjosne (PER) 1:08.70, 6. Allyson Goodman (OTC) 1:10.25

300 Meter Hurdles
1. Ally Hart (OTC) 49.81, 2. Grace Backstrom (PR) 50.09, 3. Payton Lausten (NYM) 53.99, 4. Olivia Rosenthl (PER) 55.49, 5. Brailey Wilson (OTC) 1:04.14, 6. Aurora Umlauf (OTC) 1:05.19

800 Meter Run
1. Ella Hendrickson (PER) 2:33.87, 2. Kallyn Grove (OTC) 2:39.29, 3. Macy Koljonen (NYM) 2:48.68, 4. Elane Frost (OTC) 2:54.56, 5. Dixie Dykhoff (NYM) 3:00.71, 6. Olivia Reed (PER) 3:01.56

200 Meter Dash
1. Megan Guler (PR) 26.97, 2. Sadie Funk (PR) 27.64, 3. Brynn Larson (FRA) 28.09, 4. Rylee Moore (FRA) 28.40, 5. Alexis Hartmann (PER) 28.69, 6. Elsie Ratz (FRA) 28.75

3200 Meter Run
1. Brielle Malone (NYM) 13:50.52, 2. Lola Strong (PER) 14:01.45, 3. Mandy Danielson (FRA) 14:48.62

4x400 Meter Relay
1. Frazee 4:19.76, 2. Perham 5:00.41

Long Jump
1. Rylee Moore (FRA) 15-11.50, 2. Grace VanErp (OTC) 15-04.00, 3. Alexis Hartmann (PER) 14-11.50, 4. Olivia Petron (FRA) 14-06.50, 5. Lola Pulver (PER) 14-05.50, 6. Erika Heibel (OTC) 14-02.50

Triple Jump
1. Grace VanErp (OTC) 37-02.00, 2. Addi Hackel (PER) 30-08.50, 3. Kinley Bormann (OTC) 30-00.00, 4. Anna Roisum (PR) 28-05.00, 5. Lexie Pixley (PR) 28-02.50, 6. Marie Backstrom (PR) 26-06.00

Discus
1. Gracie Edwards (PER) 94-04, 2. Ellie Welch (PR) 85-08, 3. Janae Laferriere (PR) 83-08, 4. Leslie Moore (FRA) 76-08, 5. Alexis Rudolph (NYM) 73-11, 6. Lily Aakre (PER) 72-00

Shot Put
1. Cate Diggins (PER) 29-08.00, 2. Ellie Welch (PR) 29-01.00, 3. Leslie Moore (FRA) 28-11.00, 4. Lauryn Rustad (PER) 27-08.50, 5. Autumn Ziemann (PER) 27-04.00, 6. Janae Laferriere (PR) 26-09.00

High Jump
1. Ally Hart (OTC) 4-10.00, 2. Marie Backstrom (PR) 4-10.00, 3. Brynn Larson (FRA) 4-10.00, 4. Jayden Sonnenberg (FRA) 4-08.00, 5. Olivia Rosenthal (PER) 4-06.00, 6. Anna Roisum (PR) 4-06.00

Pole Vault
1. Natalie Rooney (PER) 10-00.00, 2. Maya Richter (PER) 9-06.00, 3. Danial Van Watermulen (PER) 9-06.00, 3. Gracie Morris (PER) 9-06.00, 5. Addi Hackel (PER) 8-06.00, 6. Elsie Ratz (FRA) 7-00.00